10 tipů – jak předcházet rakovině

Prevence proti rakovině

Téměř 70% všech rakovin souvisí s životním stylem. To znamená, že rakovina se vyvíjí v důsledku našich rozhodnutí. Zhoubné nádory mohou vycházet z kterékoliv tkáně a z kteréhokoli orgánu. Jejich rozpoznání je jednou snadné (rakovina prsu), jindy velmi obtížné a diagnóza se stanoví až třeba po opakovaných podrobných klinických vyšetřeních (např. karcinom plic).

Alternativní léčba rakoviny

Léčitelé doporučují na oteklá místa přikládat maso ze zvěřiny nebo obklady z pelyňku. Americký fenomén jasnovidec Edgar Cayce se k rakovině prsu vyjádřil takto: „Bují především z příliš velkého množství masa, které přináší infekční sílu a které v souvislosti s mléčnými žlázami, podrážděním a rozpadem buněčných sil, vyvolává tvrdnutí v těchto prsních žlázách.“

10 tipů – jak předcházet rakovině

  • Naučte se jíst tmavou listovou zeleninu

Na hořčík bohatý chlorofyl poskytuje některým druhům zeleniny jejich barvu; čím tmavší listy, tím více živin. Pro zachování nebo zvýšení těchto živin zeleninu zlehka poduste. Polití olivovým olejem s lehce restovaným česnekem nebo na antioxidanty bohatý salát zvýší celkový přínos. Vaření nebo mikrovlnka zbaví zeleninu většiny živin.

  • Jezte organické potraviny

Vyhněte se geneticky modifikovaným potravinám, dobytku a živočišným produktům ošetřených antibiotiky a hormony, stejně jako ovoci a zelenině s pesticidy. Naučte se důkladně omývat potraviny a oloupejte si je, pokud je to možné.

  • Marinujte maso minimálně jednu hodinu před grilováním

Takto se zabrání vytváření heterocyklických aminů (HCA) při vysokých teplotách – například u přehřátého nebo propečeného masa. HCA jsou známé rizikové faktory pro rakovinu. Studie z Kansas State University zjistila, že při grilování můžete snížit HCA až o 87%, pokud přidáte tymián, bazalku, oregano nebo rozmarýn do vaší marinády.

  • Pití kávy nebo čaje neškodí

Káva i čaj se ukázaly být užiteční při prevenci rakoviny mozku, rakoviny prsu, rakoviny úst a různých jiných forem rakoviny. Britští vědci zjistili, že milovníci kávy mohou snížit riziko rakoviny až o 40%.

  • Užívejte si sluníčko, ale s rozumem

Vitamin D-3 chrání proti mnoha druhům rakoviny včetně karcinomu prsu a rakoviny kůže! Pokud se chystáte zůstat na slunci déle než půl hodiny, opalovací krém a klobouk je nutnost. Máte-li světlou pleť nebo žijete v extrémně horkém nebo chladném prostředí, doplňujte vitamin D-3.

  • Hydratujte organismus

Nedostatek vody vede k únavě, zvýšené tělesné hmotnosti, respiračním problémům, vysokému krevnímu tlaku a cholesterolu, trávicím potížím, poruchám močového měchýře a ledvin, onemocnění kůže a předčasnému stárnutí. Vědci věří, že pití dostatečného množství vody vypláchne možné rakovinotvorné částice z vašeho systému.

  • Vypoťte toxiny

Podle kanadské studie ženy, které cvičí alespoň 30 minut denně, snižují riziko rakoviny vaječníků o 30%! Sedavý styl života, nadváha nebo obezita zvyšují riziko rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky. Podle American Cancer Society obezita je přímo spojena s 20% úmrtími na rakovinu žen a 14% úmrtí na rakovinu u mužů.

  • Nekuřte

Rakovina plic je nejznámějším důsledkem, ale také se výrazně zvyšuje riziko rakoviny hrdla a úst, stejně jako rakoviny prsu, děložního čípku, jater a prostaty. Kouření zhoršuje schopnost těla samo se léčit.

  • Omezte živočišné tuky a přidejte rostlinné tuky

Podle studie vydané United States National Cancer Institute, živočišný tuk z červeného masa a živočišných produktů jako je máslo, sýr, mléko a zmrzlina zvyšuje riziko rakoviny slinivky břišní. Nahraďte nebezpečné tuky zdravými tuky – ryby, olivový olej, ořechy a semena, olivy a avokáda.

  • Neignorujte různé příznaky těla

Dávejte pozor na bolest, neobvyklé otoky, nezvyklé zabarvení nehtů a kůže, změny ve stolici …

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*