Víte, co znamená Dress Code?

Dostalo se vám pozvání na zajímavou akci, ale ouha – na pozvánce je poznámka, že je důležitý Dress Code? Víte však, co to znamená? Je to vlastně jakýsi kodex oblékání, který určuje jaký druh oblečení je pro tu kterou společenskou akci vhodný. Je přiřazován k etiketě společenských pravidel a zvyklostí.

Pojďme si tedy některé typy představit trochu blíže.

Pokud jdete na firemní večírek nebo slavnostnější party, hodí se CAUSAL – je to nedbalá elegance, nevyžadující úplně formální oblečení. Pro ženy jsou vhodné kostýmky, šaty zajímavého střihu, společenské halenky či topy. Muži mohou obléknout vycházkové kalhoty a tričko s límečkem, které lehce doplní elegamtním svetrem či lehčím sáčkem.

Velice formální je BLACK TIE – velice slavnostní příležitost nebo WHITE TIE – velmi formální událost (státní večer, opera). V případě BLACK TIE oblékají muži skmoking (nikoli oblek s kravatou) s černým hedvábným motýlkem a vestou nebo smokingovým pásem. Ženy volí dlouhou večerní toaletu, která však nemusí být jen černé barvy. Pro případ WHITE TIE ženy volí dlouhou a honosnou róbu a muži černý frak doplněný bílou košilí, vestičkou a motýlkem stejné barvy. Vše dolaďují černé lakované boty.

Pro oblečení FORMAL platí obdobná pravidla jako u BLACK TIE. Záleží, zda se akce uskuteční přes den nebo večer. Pro denní čas volíme formální oblečení, pro čas večerní oblečení slavnostnějšího rázu. Muži si mohou obléknout tmavý oblek, který doplní bílá košile nebo košile v pastelových barvách a jednobarevná kravata. Ženy mohou volit mezi malými černými koktejlkami a večerním elegantním kostýmem, který doladí uzavřené lodičky.

SEMI – FORMAL styl nemusí být honosné večerní šaty a smoking. Zde však hraje roli i čas. Pro začátek akce do 18. hodin ženy obléknou elegantní kostýmek a muži oblek, který nemusí být tmavý. Pokud akce začíná po 18. hodině, ženy oblékají koktejlové šaty ( pozor na délku, která by měla být lehce nad kolena) a muži volí tmavý oblek.

Jdete – li na honosnější party, hodí se oblečení COCTAIL.Toto oblečení se hodí pro honosnější párty. Ženy obléknou elegantní koktejlové šaty, které doplní lodičkami na vysokém podpatku a malou kabelkou či psaníčkem. Nejste – li příznivkyně koktejlových šatů, můžete napodobit elegantní styl pánský. Muži si obléknou společenský oblek. Pokud je začátek před 18. hodinou, může být i ve světlých barvách.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*