Šťovík – kyselý i zdravý aneb jaké jsou jeho léčivé účinky?

Šťovík kyselý, který je velice často od května až do června viděn na loukách a pastvinách, je vytrvalá bylina. Věděli jste o tom, že má mnoho léčivých účinků? Pojďme si o této rostlině společně říct něco víc.

Šťovík kyselý je bylina z čeledi rdesnovitých, vysoká zhruba 30-90 cm, kterou zná snad každé malé dítě. A není snad nikoho, kdo by na vlastní kůži neochutnal, že šťovík kyselý je opravdu kyselý. Tuto vytrvalou bylinu můžete spatřit na loukách, pastvinách a u okrajů cest. Pozor ovšem na záměnu se šťovíkem menším, který je méně účinný.

meadows-sauerampfer-54054_960_720

Co všechno šťovík dokáže?

Čerstvý šťovík z louky, který rovnou rozžvýkáte, dokonale uhasí žízeň, osvěží a dodá energii. Tato kyselá pochoutka je také oblíbenou planou zeleninou, která je velice bohatá na minerální látky. Již zmíněnou kyselou chuť způsobuje kyselina oxalová a vitamín C, který působí jako lék proti kurdějím. Šťovík čistí střevo a krev, odvodňuje tělo a prospívá pokožce i sliznici.

meadows-sauerampfer-54055_960_720Pokud chcete před příchodem jara pročistit své tělo, je tato bylina naprosto ideální. Věděli jste, že šťovík při rýmě a onemocněních vedlejších dutin také rozpouští tuhý hlen a uvolňuje dýchací cesty?

Jaké další účinky šťovík má?

Kromě toho, že je močopudný, léčí kurděje a čistí střeva i krev, díky svému detoxikačnímu účinku, jedná se také o skvělého pomocníka pro krásnou pokožku, které opravdu prospívá, což ocení zejména ženy.

sorrel-115385_960_720Stejně tak je prospěšný pro sliznice dýchacích cest, léčí záněty vedlejších nosních dutin a zbavuje organismus jarní únavy. V neposlední řadě osvěží, uhasí žízeň a dodá energii. Nejlepší je konzumovat ho samozřejmě čerstvý.

Jak šťovík připravit?

Pokud nechcete zobat šťovík přímo na louce, je možné z něj připravit oblíbená smoothies, kdy rozmixujete čerstvé plody spolu s čerstvými zelenými bylinkami. Doporučujeme smíchat kousky banánu, jablko, hrst šťovíku a dva šálky vody. To vše dobře rozmixujte a máte vynikající koktejl, který probudí vaše tělo do života!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*