Kvalitní matrace pro lepší spánek

Vaše stará matrace pomalu dosluhuje a tak nezbývá nic jiného, než pořídit novou. Jenomže podle čeho vybírat, když na trhu je nepřeberné množství a každý prodejce „vychvaluje to své zboží“?

Pokud jste se již rozhodli pro investici, nezapomeňte i na rošt (volte raději laťové nebo pevnou desku). Jen dobrá matrace vám kvalitní spánek nezaručí.

Podle čeho vybírat?

První rada zní: Nevybírejte matrace a rošty v hypermarketech, ale ve specializovaných prodejnách zaměřených právě na tento typ zboží. Odborný personál vám lépe poradí. Než se k nákupu definitivně rozhodnete, navštivte jich více, získáte tak srovnání. Nelitujte času, vždyť na dobrém spaní velice záleží. Při výběru mějte na paměti základní kritéria: matrace a rošt se vybírá podle výšky, hmotnosti, věku, pohlaví, ale také záleží na zdravotním stavu a místě použití. Jiné výrobky jsou vhodné do teplého paneláku, jiné do studeného kamenného domu.

Matraci na dvoulůžko vcelku nebo dělenou? Vhodnější je zvolit dvě samostatné matrace, můžete vybírat z různých tuhostí ložních ploch dle individuálních požadavků uživatelů. Navíc také nerušíte partnera ve spánku, můžete je snadněji během užívání otáčet (prodloužíte tím jejich životnost). Další výhodou je, že snadněji vyperete snímatelný potah ze dvou jednotlivých matrací, než z jedné velké. Tem by se vám ani nemusel do pračky vejít.

Potah vhodný na matrace. Určitě volíme snímatelný, pratelný či snadno čistitelný. Potahová textilie má velmi velký vliv na hygienu lůžka. Leží totiž mezi vámi a jádrem matrace. Potah by měl být pevný, pružný a poskytovat ochranu matrace. Pohodlí při užívání matrace zvyšuje podšití rounem a netkanou textilií.

Materiál na výrobu matrací

Na materiálu velice záleží. Současná nabídka je poměrně široká a není vůbec jednoduché si z ní vybrat. Navíc, každému vyhovuje něco jiného. Nabízíme malé porovnání nejčastějších materiálů.

Matrace ze studené pěny vynikají výbornou elasticitou a tvarovou stálostí. Také jejich životnost je poměrně velká. Jsou dokonale provzdušněné díky velkým pórům, které zároveň lépe odvádí vlhkost a teplo. Vyrábějí se v různých objemových hmotnostech, což umožňuje výběr ze široké škály tuhostí. Tento typ matrace patří k jedněm z velmi oblíbených.

Matrace z BIO pěny mají vlastnosti pěny studené, na výrobu jsou používány přírodní materiály (přírodní oleje z rostliny Verenda – NAWAPUR, oleje ze sóji – IYOS). Pěna je vláčnější, pružnější a tím se lépe přizpůsobí lidskému tělu. Mají dobré antibakteriální vlastnosti.

Matrace z líné pěny, někdy též známé jako pěna s paměťovým efektem. Napomáhají dokonalé relaxaci během spánku. Materiál reaguje na tělesnou teplotu a díky tomu se dokonale přizpůsobí každé poloze těla. Díky efektu pomalého vracení je omezován protitlak a zabraňuje se proleženinám.

Matrace gelové jsou novinkou a mají řadu kladných vlastností. Především udržují teplotu, „obtékají“ tělo, takže se tvarují přesně podle jednotlivých částí a udržují je odlehčené. Jsou mechanicky nezničitelné. Mají schopnost dobře rozkládat tlak (díky 3D deformaci), tudíž v průběhu spánku nedochází k narušení krevního oběhu v jednotlivých částech těla ani k přeležení a vy spíte daleko klidněji. Tyto matrace mají velice dobrou tepelnou vodivost, ale i schopnost akumulace tepla.

Matrace pružinové zajišťují vhodnou opru těla. Jejich hlavní předností je větratelnost. Chcete – li kvalitnější, pružinovou matraci, sáhněte po variantě, kde je jádro tvořeno taštičkou pružiny. Ty díky elasticitě zajistí ideální polohu páteře a kloubů.

Matrace latexové jsou vyráběny ze směsí přírodního a syntetickéko kaučuku. Kvalitnější jsou samozřejmě ty s větším obsahem přírodních složek. Latexová pěna je trvanlivá a má vysokou elasticitu. Po stlačení se rychle vrací do původního tvaru.

Matrace sendvičové využívají dobré vlastnosti jednotlivých materiálů. Jsou složeny z několika vrstev odlišných materiálů nebo stejných seriálů, ale o různých objemových hmotnostech. Výhodou je především jejich tvarová stálost, jež zamezuje nežádoucím deformacím. Oblibu si získaly i dík tomu, že lze kombinovat různé materiály, což umožňuje volbu různé tvrdosti matrace.

Rada na závěr: Pamatujte, že v posteli trávíte velkou část života, tudíž není vhodné šetřit na úkor zdraví. Dopřejte svému tělu klidný spánek a hýčkejte jej díky kvalitním matracím.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*