Co prozradí vaše nehty

Naše tělo funguje jako celek a onemocnění některého z orgánů vede ke změně ve všech ostatních částech. Naše zdraví se odráží ve vzhledu pleti, vlasů a nehtů.

Často lze podle vzhledu říci hodně o lidském zdraví. Například nažloutlá pleť mluví o zažívacích potížích, otoky na těle upozorňují na problémy s ledvinami nebo kardiovaskulárním systémem. Další, co na první pohled vypovídá o našem zdraví, je sliznice, kůže, sítnice oka nebo nehty.

Ruka je náš nejdůležitější nástroj a zároveň komunikační prostředek. V řeči beze slov se s ní umíme dokonale vyjadřovat. Ukážeme náklonnost, ale také odmítnutí. Ruka je většinou druhou věcí, na kterou padne náš zrak. A vypovídá o nás mnohé.

Nehty

Nehet je ztvrdlý derivát kůže, který se nachází na konci prstů a slouží jako jeho ochrana a zároveň prostředník přenosu tlaku na prsty s okolím. Rychlost jeho růstu závisí na řadě faktorů. Především je to věk (stárnutí jeho růst zpomaluje), pohlaví (rychleji rostou mužům), podnebí (pomalejší růst je v chladnějším podnebí), dominanta ruky, těhotenství (rychlejší růst), nemoci či užívání léků.

Co prozradí barva nehtů

Velmi bledé nehty bývají většinou příznakem stárnutí. Může je však také způsobovat špatná výživa či dokonce podvýživa. Ale také mohou vyjadřovat některé závažné onemocnění – anémii (chudokrevnost – snížení hladiny hemoglobinu), srdeční nedostatečnost, cukrovku nebo některé z jaterních onemocnění. Jsou – li nehty bílé, s tmavšími skvrnami, signalizuje to problém s játry, stejně tak nerovnosti či hrbolky na nehtech.

Zažloutnutí způsobuje většinou mykóza (plíseň) nehtů, která se častěji vyskytuje na nohou. Bílkovinná struktura nehtové ploténky je pro toto onemocnění ideálním prostředím. Plísně zde najdou dostatečnou výživu a ideální podmínky pro svůj růst (teplo, vlhko a pomalé odrůstání nehtů). Nepodceňujte toto onemocnění, neboť dojde – li ke zhoršení, může být zasaženo i nehtové lůžko a nehet pak bude vyrůstat poškozený – bude snadno třepivý a lámavý. Zažloutnutím se může projevovat i lupénka nebo onemocnění štítné žlázy.

Nehty tmavé s namodralým odstínem upozorňují na nedostatek kyslík v organismu. Může to být následek plicního onemocnění – zápal plic či dokonce něco závažnějšího.

Bílé skvrny na nehtech také vypovídají o zdravotních potížích, přestože se může zdát, že je to jen maličkost. Skvrny mohou být způsobeny používáním chemikálií v domácnosti, problémy s játry, špatným metabolismem či trávením nebo porušováním pravidel správného stravování. Přesnou příčinu však určí lékař. Nicméně bychom tyto varovné signály neměli v žádném případě podceňovat ani přehlížet. Jestliže skvrny nemají celkový tvar a jsou uspořádány nahodile, znamená to nedostatek vitamínů a minerálů.  Mohou však signalizovat vážnější zdravotní důvody. Některé z nich zde zmíníme:

  • Nedostatek bílkovin, který může způsobovat například dieta s nedostatkem proteinů. Postačí vhodně upravit stravu. Pokud však problém přetrvává, je lépe navštívit lékaře.
  • Selhání ledvin signalizuji skvrny v dolní části nehtů, případně skvrnité tečky či pruhy.
  • Problémy ve střevech a trávicím traktu, což vede ke špatnému vstřebávání živin.
  • Stres bývá také jednou z příčin.
  • Špatný krevní oběh způsobený podvyživenou tkání.

Při zjištění příčiny a následné léčby zdravotních potížích však stále nesmíme zapomínat na správnou výživu.

Bílé skvrny na nehtech u dětí bývají většinou způsobovány nedostatkem vitamínů a minerálních látek

Okousané nehty

Ty nemusí znamenat nic víc, než že jste se stále nezbavili dětských zlozvyků. Pokud jde o známky nervozity či úzkosti, bylo by vhodné poradit se s odborníkem.

Lámavé nehty

Lámavým nehtům chybí esenciální mastné kyseliny, především omega 3. Vyzkoušejte třeba zábaly z arganového oleje, do jídelníčku zkuste zařadit ryby, slunečnicová semínka, ořechy a kvalitní olivový či sezamový olej. Lámavost se také vyskytuje v případě nedostatku vápníku, vitamínu C a B.

Suché nehty

Nehty vysouší čisticí prostředky, se kterými doma běžně pracujete. Jsou to především ty odmašťující. Nechcete – li při práci používat rukavice, je vhodné po skončení ruce ihned opláchnout a namazat hydratačním krémem, olivovým oleje nebo mastí z měsíčku. Totéž platí i pro chlorovanou vodu v bazénech.

Nehty pomalu rostoucí

Tento problém se často vyskytuje u lidí nemocných, upracovaných či vystresovaných. V tomto případě je dobré doplnit vitamíny, hlavně ty ze skupiny B, vitamín H (biotin) a minerály. Pomůže i dostatek spánku a doplňování tekutin.

Pěkné a upravené nehty jsou vizitkou každého z nás. U někoho je však cesta k nim trochu trnitější a může začínat již v dětství.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*