Jak předejít obezitě?

Obezita je v dnešní době mezi lidmi opravdu rozšířená a smutným faktem je, že nadměrným množstvím uloženého tuku trpí i děti nejenom v základních školách. Jak obecně obezitě předcházet, jak s ní bojovat a jaká je její prevence?

Obezita se řadí mezi civilizační onemocnění, která jsou již v popředí zájmu Světové zdravotnické organizace. Není se čemu divit, jak již bylo zmíněno na samém začátku článku, trpní nadměrným množstvím uloženého tuku v těle již i děti. Obezita navíc značně zvyšuje rizika některých onemocnění, mezi která patří cukrovka druhého typu, nemoci srdce a cév, rakovina a mnoho dalších. Jak tedy obezitě předcházet?

Dostatek fyzické aktivity

Zapomeňte na hamburger!
Zapomeňte na hamburger!

Přestože až poloviční podíl na vzniku obezity mohou mít dědičné faktory, neznamená to, že jste doživotně odsouzeni. Ba naopak je to pro vás jasné znamení, že je potřeba se o své tělo opravdu starat a zajistit si odpovídající životní styl. Nesmírně důležitá je fyzická aktivita, kdy se nemusí jednat o běhání maratonu a jiné velké výkony, ale postačí i drobné pravidelné zátěže v podobě procházek v rychlejším tempu, chůze do schodů či sem tam nějakému posílení svalů. Ruku na srdce, dvakrát týdně si čas na cvičení najde i ten nejvíce vytížený jedinec, co myslíte? Pokud máte doma pejska, vezměte ho na pořádnou procházku, zabijete dvě mouchy jednou ranou!

Správná strava!

Nedílnou součástí prevence proti obezitě je pestrá strava na vitaminy, která je vyvážená a úměrná vašemu energetickému výdeji. Každodenní stravování v rychlém občerstvení to opravdu nesplňuje. Stravovat byste se taktéž měli v pravidelných intervalech a to nejméně třikrát denně, nejlépe ovšem pětkrát až šestkrát. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek celozrnných výrobků, zeleniny a ovoce, a naopak omezte mastné pokrmy, sladkosti apod. Maso si samozřejmě nemusíte odpírat, vyhněte se akorát tučnému bůčku a zvolte raději libové.

Ke svačině sáhněte třeba po zelenině.
Ke svačině sáhněte třeba po zelenině.

Buďte v pohodě a zbavte se stresu

Na obezitu má ve značné míře vliv určitě také stres a celkově vaše psychická pohoda. Snažte se nahlížet na věci pozitivně, nalézt sebeuplatnění a soulad s vnitřními hodnotami. Pokud žijete v neustálém stresu, je do vašeho těla vyplavován adrenalin, který udržuje vaše tělo v neustálé pohotovosti. Tak vzniká uvnitř těla nerovnováha, která si vše vybírá zvýšenou únavou, větší potřebou spánku, jídla a tak dále.

Na obezitu mají samozřejmě vliv i další faktory, ovšem výše zmíněné hrají největší roli. Nevymlouvejte se na genetiku a začněte něco dělat, správný životní styl vás může od obezity spolehlivě ochránit!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*