Pojďme cvičit Pilates

Tato metoda nachází inspiraci ve starých kulturách a vytváří podpůrný systém pozvolného vypracovávání jednotlivých svalových skupin, jehož cílem je dosažení harmonického celku. Veškeré pohyby v rámci cvičení vycházejí ze svalů břišních a spodních zádových.

Díky tomu, že metoda klade důraz především na zpevnění břišních svalů (opora páteře) je páteř namáhána minimálně. Optimální počet cvičení je 2 – 3x týdně. Cvičení probíhá většinou na podložce a bez pomůcek, dochází tak k využívání hmotnosti vlastního těla. Všechen pohyb by měl vycházet z tzv. Powerhouse (stabilní střed a centrum síly). Centrum síly je umístěno v oblasti pánve a dolní části břicha a při cvičení je aktivováno zapojením hlubokých svalů břišních. Aktivací centra síly začíná každý pohyb a zároveň všechny pohyby musí vycházet z tohoto pevného středu.

Toto cvičení je velice efektivní, ale zároveň i náročné na detaily a procítění pohybu. Díky němu dochází k postupnému zpevňování těla, které zároveň získává stabilitu, narovnávají se záda a plíce získávají více kyslíku. Na první pohled je viditelná celá řada změn – pevné a ploché břicho, klesá nadváha, mění se držení těla i chůze.

K čemu a pro koho je Pilates dobré

Tento typ cvičení pomáhá zlepšovat flexibilitu, rovnováhu a koordinaci pohybů, zvyšuje svalovou sílu, zpevňuje tělo, propracovává zádové i břišní svalstvo. Díky této metodě lze získat ploché bříško, zbavit se tukových polštářků a celkově si vylepšíte kondici. Také koordinace těla a rovnováha se upraví, zlepší se dýchání.

Pilates je univerzální cvičební metoda, vhodná pro každou věkovou kategorii, muže i ženy. Vzhledem k dobré přizpůsobivosti cvičení zvládnou nejen mladí, ale i starší lidé. Může fungovat jako prevence proti napětí krku a ramenou. Ideální je pro umělce a tanečníky, kteří si tak trénují koncentraci a upevňují kondici, pro sportovce či lidi trpící stresem. Dokonce i těhotné mohou využívat tento typ cvičení.

Základem pro cvičení je podložka  – Matwork, na níž se provádějí cviky v nízkých polohách – vleže, na zádech, na břiše, na boku či v kleku. Při cvičení se používají celé sestavy cviků, které mají přesně daný sled i počet opakování. Cílem každé sestavy je posilování či protahování konkrétní skupiny svalů.

Jedním z nejčastěji používaných strojů pro cvičení je reformer. Jedná se o přístroj s pohyblivou plošinou z jedné strany připevněnou na pružinách. Lze s ní pohybovat taháním za lana nebo statickou opěrkou určenou pro nohy. Pružiny se zde využívají namísto závaží. Tento stroj nabízí různé možnosti cvičení. Prováděné cviky nezatěžují klouby a navíc umožňují cvičení i těm, kteří se zotavují po zranění nebo nějaké drobnější zranění léčí. Díky tomuto cvičení posílíte svaly, ramena i hrudník, zeštíhlíte lýtka, boky a stehna, pomůže vám ke správnému dýchání, vaše tělo bude flexibilnější, budete využívat jeho správné držení a v neposlední řadě lépe zkoordinujete tělo a mysl.

Druhy cvičebních prvků

Dýchání, které je vždy v souladu s pohybem. Dech iniciuje pohyb.  Díky tomu se zlepšuje krevní oběh a dochází také k odstraňování svalového napětí. Většinou využíváme pouze poloviční kapacitu plic. Je to důsledek sedavého zaměstnání či stresu. Někdo také dech zadržuje, například při řešení zadaného úkolu. Jestliže dochází k zdržování dechu, zesiluje se svalové napětí. Důkladné dýchání je však velmi důležité pro pohyb a svalovou rovnováhu. Jestliže dýcháte zhluboka, cvičíte tak plíce a zvětšujete jejich kapacitu. Toto vše vede k postupnému uvolňování svalstva.

Důkladnost provedení, cvičíme raději méně, o to však pečlivěji.

Centrování tady pamatujeme, že pohyb musí vycházet ze středu těla, z hlubokých břišních svalů. Abychom prováděli správné centrování, musíme zapojovat hýždě, které stahujeme. Též musí být stažené břicho.

Plynulý pohyb aktivuje nervový systém, svaly a klouby a tělo se učí pohybovat rovnoměrně.

Soustředění je velice důležité pro tvarování těla na základě spolupráce těla s myslí.

Stabilita, kterou cvičení podporuje, je klíčová pro zdravé držení páteře. Díky stabilnímu trupu jsou tělo a klouby méně náchylné ke zranění.

Co říci závěrem?

Měli byste si uvědomit, že Pilates není cvičení jen pro dobu provádění cviků, vyžaduje celostní přístup, to znamená nejen k tělu, ale i k celému člověku. Tímto smýšlením se podobá východnímu učení. Pomáhá vám vnímat vaše tělo, poznávat jej a nacházet souvislosti při jeho fungování. Učí vás vaše tělo ovládat, využívat správně a efektivně, pomalu nad ním získávat kontrolu. Vede vás k tomu, abyste své tělo zbytečně a nevhodně nezatěžovali a tím pádem předcházeli bolestem a zdravotním problémům.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*