Éterické oleje uvolní vaši mysl i unavené tělo

Éterické oleje či silice jsou látky obsažené ve všech rostlinných částech. Díky jejich komplikovanému složení je nelze v žádném případě napodobit.

Jsou většinou velice těkavé, proto se uchovávají v uzavíratelných lahvičkách z tmavého skla. Je tak zajištěna ochrana před denním světlem a UV zářením. Získávají se z rostlin různými metodami – destilací vodní párou, lisováním různých částí rostlin.

Proč dovedou léčit? Čich je nejcitlivější lidský smysl a čichovými nervy je spojená intelektuální i analytická část mozku. Účinek silic je ještě znásoben díky tomu, že při vdechnutí vstupují do plic a odtud do celého těla.

Možnosti a způsoby použití

Vůně esenciálních olejů vás mohou provázet celý den – v zaměstnání pohlcují pachy a osvěžují, při koupeli a odpočinku příjemně uvolní, při usínání a spánku navodí příjemnou atmosféru. Způsoby používání jsou různé – masáže či koupele, inhalace, aroma lampy. Esenciální oleje patří do prostředků jemné terapie, ale příroda nám jejich prostřednictvím nadělila obrovské poklady, neboť mají ohromnou schopnost a sílu.

Inhalace z aromalamp je nejjednodušší způsob používání. Lampa nemusí být ani zapálena, stačí ji položit na topení nebo zahřátý parapet. Čeká – li vás dlouhá jízda autem, můžete několik kapek oleje kápnout na papírový kapesníček, který umístíte v autě. Ředěné oleje můžeme používat na koupele, masáže nebo jimi potírat pokožku. V neředěné formě lze použít pouze tea- trea (čajovník) a levandulový olej. Pečlivě a citlivě zvolené oleje a jejich kombinace mohou ovlivňovat tělesné funkce, psychiku i emoce. Nejvýznamněji se projevují jako prevence před zdravotními či psychosomatickými potížemi, při navození duševní pohody nebo při obnově rovnováhy těla.

Nejčastěji používaní zástupci

Anýz lze inhalovat při astmatu a bronchitidě. Při nachlazení, viróze a rýmě jsou vhodné masáže. Dodržujte nízké koncentrace.

Bazalka je vhodná jako inhalátor při nepsavosti, bolestech hlavy, migréně, bronchitidě, na uklidnění a koncentraci. Masáže jsou dobré při stresu, úzkosti, nachlazení, ale také proti celulitidě, akné či problematické pleti. V případě potřeby podporuje pocení, ale také odpuzuje hmyz. Roztokem můžete potřít místa po bodnutí hmyzem.

Borovice dezinfikuje a čistí vzduch, vhodná je při nachlazení, svalové únavě, artritidě, proti akné a na problematickou pleť.

Cedrové dřevo inhalujte před spaním proti nespavosti. Také posiluje dýchání a je vhodné jako repelent

Citron čistí a dezinfikuje vzduch, ideální je při bakteriální angíně či duševní námaze. Koupele si dopřejte v období nachlazení a při viróze. Masáže jsou vhodné na celulitidu.

Eukalyptus posiluje srdeční činnost, uklidňuje, čistí a dezinfikuje vzduch. Je velice dobrý pomocník při jakýchkoli dýchacích potížích a při hojení ran. Masáže se doporučují na nachlazení, revma či artritidu.

Hřebíček je dobrý pomocník při stresu a úzkosti. Máte – li afty a opary, tak je jím potírejte. Masáže uleví svalovému napětí. Odpuzuje hmyz. Pozor není vhodný pro lidi trpící epilepsií. Dávkujte ve velmi malých koncentracích, citliví jedinci by si mohli přivodit podráždění kůže.

Kafrovník je vhodný při nepsavosti a na uklidnění. Posiluje srdeční činnost, je dobrým stimulantem trávicího systému. Není vhodný pro lidi s vysokým krevním tlakem, pro těhotné a epileptiky.

levanduleLevandule je jedna z nejvíce používaných silic. Je oblíbená především pro své uklidňující a hojivé účinky. Také čistí a desinfikuje vzduch. Potíráním pomůžete proti oparům a aftům a uleví vám po bodnutí hmyzem. Koupele jsou vhodné při stresu a úzkostných stavech nebo nespavosti. Masáže pomohou při nachlazení. Můžete ji používat i neředěnou. Je velmi účinná proti molům

Mandarinka osvěží a při masážích uvolní křeče a svalové napětí. Hodí se i do oleje koupelového.

Pačuli dezinfikuje, čistí a osvěží vzduch. Je používáno jak afrodiziakum nebo k meditacím. Výborné účinky má i proti hmyzu. Masáže pomáhají při celulitidě. Hojí rány, záněty a brání tvorbě jizev.

Růže se velice dobře hodí do masážních olejů. Má antidepresivní účinky, podporuje krevní oběh a posiluje žaludek.

Skořice je antiseptická, má afrodiziakální účinky, stimuluje, povzbuzuje a pomáhá při nachlazení, nadýmání a též silně prokrvuje pokožku.

Smrk velice účinně působí při nachlazení, podporuje pocení a uklidňuje. Vhodný je do masážních olejů při revmatismu a velké únavě.

Šalvěj má velmi dobré antibakteriální účinky. Velmi dobře se hodí na koupele nohou. Působí sedativně na nervový systém

Tea tree je nejvíce používané přírodní antiseptikum. Používá se na akné, ekzémy, záněty, při parodontóze, můžete jej využít při štípnutí hmyzem nebo na opary.

Ylang-Ylang je antidepresivum, mírní nervové napětí, nepsavost, snižuje krevní tlak. Inhalace nesmí trvat dlouho, mohli byste si přivodit bolesti hlavy.

Zázvor je vhodný na masáže při revmatismu a bolestech svalů, pomáhá zabraňovat tvorbě jizev. Je velmi dobrý pomocník při nachlazení a trávicích obtížích, uvolňuje napětí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*