Echinacea je krásnou léčivkou, kterou může pěstovat každý

Echinacea neboli třapatka je rostlina, jejímž domovem jsou prérie Severní Ameriky. Staré indiánské kultury ji používají od pradávna k léčbě a v současnosti začíná být oblíbená i u nás. Zpracovává se v několika různých procesech – čerstvá šťáva se používá na výrobu sirupů, pastilek a kapek. Sušená rostlina pak na přípravu čaje a čajových směsí. Kořen lze zpracovat čerstvý nebo sušený.

Co echinacea obsahuje?

Obsahuje mnoho důležitých látek prospěšných pro naše zdraví. Především jsou to flavonoidy, které chrání cévy a dodávají jim pružnost, také mají protisrážlivý účinek, čímž brání vzniku trombů. Další velmi ceněnou složkou jsou polysacharidy, díky nimž máme dostatek energie. Mezi další složky patří polyacetylenové sloučeniny, terpenické uhlovodíky a vitaminy, které společně působí protizánětlivě, bojují proti virům a bakteriím.

Tajemné účinky

echinacea-468437_960_720Léčivé jsou všechny části rostliny, nejvíce však kořen, v němž je účinných látek velké množství. V lékárnách jsou k dostání tablety nebo tinktura (je účinnější), dětem je pak určen sirup, který je připravován bez alkoholu. Přípravky lze užívat vnitřně i zevně. Vnější použití je zaměřeno především na hojení ran a zranění, proleženin nebo ekzému. Využívá se ve formě mastí, tinktury nebo nálevu. Častěji se však používá vnitřně. Má velmi významný vliv na zvyšování imunity, vede k aktivaci bílých krvinek (pohlcují původce infekce v organismu, produkují protilátky). Dále aktivuje fagocytózu (podporuje činnost sleziny). Přípravky se užívají při chřipce a nachlazení, infekci horních cest dýchacích, ale také při infekci močového ústrojí. Dokáže detoxikovat a má příznivý vliv na zažívací ústrojí, užívá se při léčbě žaludečních vředů a křečových žilách. Šťáva vyrobená z čerstvých květů zvyšuje srážlivost krve.

Květy a listy můžeme sbírat v průběhu celé vegetace, kořeny se sklízejí druhým nebo třetím rokem konce m září, či v průběhu října. Velice důkladně se omyjí, napříč rozřežou na kousky a suší se ve stínu nebo sušárně (pozor – teplota nesmí přesáhnout 40 °C).

Užívání

Největší účinek má čerstvá šťáva, která se konzervuje lihem. Jakmile se objeví první příznaky infekce, začneme s podáváním, máme větší šanci pomoci organismu. Jestliže již nemoc propukla, alespoň zkrátíme a zmírníme její průběh a zabráníme návratu. Pro úspěšnou léčbu nachlazení užíváme denně dvacet kapek šťávy. Odvar připravíme ze dvou lžiček kořene a šálku vody, vaříme 15 minut. Denně pijeme tři šálky. Preventivně můžeme rostlinu užívat jako kůru, tato kůra by však neměla trvat déle, než tři týdny až měsíc, pokud bychom ji chtěli zopakovat, musíme udělat týdenní přestávku. Nejideálnější způsob užití je tinktura.

Domácí tinkura z echiancey: 100 gramů nasekaného nebo nastrouhaného kořene (můžeme použít i kvetoucí nať – 150 gramů) přelijeme 500 mililitry 60% lihu, necháme při pokojové teplotě louhovat alespoň týden, každý den je nutné protřepat.

Echinaceu můžeme pěstovat i na zahrádce

Chcete – li mít třapatku po ruce v čerstvém stavu, můžete si ji vypěstovat na zahradě. Přinese užitek nejen ván, ale i včelkám a motýlům, neboť je to velmi oblíbená medonosná rostlina. Je to vytrvalá bylina, která tvoří v prvním roce zpravidla jen přízemní růžici s dlouhými, řapíkatými listy, teprve v druhém stonek s přisedlými, střídavými listy, jež je zakončen květním úborem. Rostlina dosahuje výšky kolem jednoho metru a má mnohačetný svazčitý kořen. Kvete od května do září světle růžovými až fialkovými, bílými nebo žlutými květy. Vzhledem k tomu, že je to rostlina mírného pásu, není s pěstováním u nás žádný problém. Pro pěstování je vhodnější lehčí humózní půda s dostatkem vody a vápníku. Daří se jí na místech slunných i v polostínu. Množit ji můžeme semeny, ale i dělením trsů (to se provádí brzy na jaře nebo na podzim, trs musí mít alespoň dva pupen). Semínka se sejí v dubnu, rostlinku si však můžeme předpěstovat doma a na stanoviště zasadit od poloviny května. Rostlina nepotřebuje pravidelnou zálivku (tu potřebují pouze rostliny pěstované v květináči) ani hnojení, to přidejte v případě, že chcete mít bohatší květy.

Hodí se do okrasných zahrad, předzahrádek, ale i do přenosných nádob na terásky, či balkony. Květy jsou vhodné k řezu, sušené stvoly s pichlavým středem můžete použít do suchých vazeb na aranžmá.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*