Bylinky v kuchyni – nejen koření, ale i lék

Bylinky a koření patří do kuchyně od pradávna. Stačí přidat jen špetku té správné ingredience a pokrm tak získá novou chuť. Některé bylinky lze využít nejen jako dochucovadlo, ale pomůžou našemu tělu i při různých obtížích.

Nejčastěji používané

Majoránka patří k těm, které používá každý. Neuměli bychom si bez ní představit bramboračku a bez majoránky není ani bramborák tím pravým. Přidává se jako kořenění k tučným jídlům, neboť povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv a zároveň zklidňuje trávicí trakt. Výborně dochutí polévky, mletá a pečená masa, omáčky, luštěninová jídla, uzeniny a paštiky, přidejte ji nejlépe ke konci vaření. Jejích léčebných účinků se využívá především při nachlazení nebo bolestech hlavy. Vývar můžete přidat do koupele pro zklidnění revmatických potíží. Naložená v oleji uvolní namožené svaly.

Bazalka se přidává čerstvá nejlépe na posední chvíli. Můžete jí posypat saláty, přidat do pokrmů s rajčaty, tykví, fazolemi a houbami. Velmi dobře se doplňuje s česnekem. V Itálii se s ní nejčastěji setkáme v těstovinách či pizze. Velice dobře působí jako podpora trávení, či proti stresu a také má dezinfekční účinky.

Meduňka má příjemně citronovou chuť i vůni. Můžeme ji použít k dochucování míchaných nápojů. Díky aroma se hodí do ovocných, či zeleninových salátů, bylinkových másel, tvarohových pomazánek, k rybám nebo mušlím.  Dokáže harmonizovat celkovou duševní pohodu, povzbudí i uklidní. Funguje jako uspávací prostředek – trpíte – li nespavostí, nebo máte problémy s usínáním, vypijte před spaním šálek nálevu doslazený medem.

Saturejka se dá, v případě zdravotních důvodů, použít místo soli. Hodí se do pokrmů z luštěnin, sekané a pokrmů z mletého masa. Dochutí drůbež, polévky, zeleninové saláty, pomazánky, dušenou zeleninu nebo pokrmy z vajec. Pokud si připravíte nálev, lze jej použít při trávicích potížích. Své využití najde i v kosmetice – jako stahující a čistící pleťová voda pro mastnou pleť, či jako kloktadlo.

Tymián skvěle doplní kořenovou zeleninu, zvěřinu a ryby. Dá se využít do marinád, bylinkových másel, na různé dresinky a dipy. Pokud jej smícháte s bazalkou a oreganem, výborně dochutí pizzu s rajčaty a sýrem. Působí proti nadýmání, nachlazení a zánětům průdušek.

rozmarynRozmarýn je vhodným doplňkem při grilování nebo jiné tepelné úpravě zeleniny, ryb, mořských plodů, výborně ochutí i zvěřinu. Vzhledem k tomu, že je velice aromatický, stačí ho do pokrmů jen špetka. Co se týče léčebných účinků, je antiseptický, povzbuzuje oběhový systém, zlepšuje prokrvení. Podporuje činnost jater a vylučování žluči. Nemůžete – li si upřít tučná jídla, použijte rozmarýn při jejich přípravě.

 Šalvěj byla považována v Indii a Persii za posvátnou bylinu, tak moc si jí v minulosti cenili, především pro její léčivé a hojivé účinky – tiší střevní potíže, napomáhá trávení, čaj uklidní kašel a rýmu, snižuje pocení. Má protiplísňové účinky. Listy s cibulí se hodí do drůbeží nádivky. Můžete si připravit šalvějový ocet nebo máslo. Výborně se hodí zejména k telecímu a vepřovému masu.

Stévie zaznamenává v poslední době velký boom. Používá se především jako přírodní nekalorické sladidlo nejen do čajů, ale i pokrmů. Má dobré účinky při pálení žáhy, zlepšuje trávení. Napomáhá při prevenci kazivosti zubů a parodontózy (výplachy ústní vodou či žvýkání lístků). Koncentrát na vatičce slouží k potírání poštípaných míst, hojících se ran, či ekzému. Jeho účinek je v tomto případě hojivý a uklidňující. Málokdo ví, že omezuje chuť na tabák a alkoholické nápoje.

Máta zaujímá v kuchyni čestné místo. Je oblíbenou a nedílnou součástí alkoholických nápojů (nejznámější je mojito). V horkých letních dnech dokáže nádherně osvěžit v nealkoholických nápojích. Ideální na zahnání žízně je voda s plátkem citronu, lístky máty a ledem. Lístečky máty slouží jako ozdoba hotových pokrmů (zapečené sýry, těstovinové pokrmy, zmrzlina, sorbety, mléčné nebo ovocné koktejly). Lze ji též přidat do jogurtové zálivky vhodné na různé saláty nebo do tvarohových pomazánek. Pokud ji chcete používat, mějte na paměti, že má velmi výraznou chuť, proto méně je někdy více. Co se týče léčebných účelů, uplatňuje se především při žaludečních obtížích, zlepšuje chuť k jídlu. Mentol, který je hlavní složkou máty, vyvolává pocit chladu a znecitlivuje. Máta se dobře uplatní pro vnější používání k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní, zpříjemňuje a čistí dech. Výborné účinky má i jako přísada do koupelí a k inhalacím. Ve formě obkladu se využívá proti svědivým vyrážkám a zánětům kůže.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*