Alternativní medicína – léčba přírodou

Tento typ léčení je založen pouze na přírodní bázi. Pomáhají bylinky, masáže, dechová cvičení, jóga.

Jsou to metody, které se nepoužívají v medicíně klasické. Že nevěříte na její účinky? Určitě jste vyzkoušeli alespoň jeden druh – aromaterapii. Vždyť kdo z nás si nikdy nezapálil vonnou svíčku nebo při koupeli nepoužil vonný olej, či koupelovou sůl, aby navodil příjemnou atmosféru po dni plném shonu a stresu?

Alternativní medicína začíná pomalu, ale jistě zaujímat důležité místo v našem životě. Některé její oblasti se prolínají a často se stávají součástí medicíny západní. Pojem alternativní medicína přestává být „šarlatánstvím“ a začíná být nedílnou složkou moderního lékařství.

Některé obory alternativní medicíny

Akupresura používá k léčení akupresurní body, které se nacházejí na povrchu těla. Provádí se jejich stlačování prsty nebo tupým předmětem, případně bodání jehel během akupunktury. Pomáhá při zmírnění bolesti.

Akupunktura využívá akupunkturních bodů, do nichž se nabodávají jehly.

Aromaterapie se zaměřuje na rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje pro účely změny mysli nebo nálady. Do této skupiny patří aroma masáže, aromatické inhalace, či aromaterapeutické koupele.

Homeopatie zkoumá pacienta jako celek a jako celek jej i léčí.

Chiropraxe se specializuje na diagnostiku a léčbu mechanického postižení kloubů, zejména pak páteře a účinků na nervový systém.

Reflexologie též známá jako zónová terapie je americká varianta akupresury.

Nutriční terapie využívá léčebného účinku potravin, změny životního stylu, či potravních doplňků jako prevenci pro udržení optimálního zdravotního stavu, ale i k léčbě nemocí a obtíží. Pracuje s přirozenou stravou a pohybem, ale samozřejmě vychází z poznatků o fyziologii a biochemii člověka a vědy o výživě.

Co je dobré vědět

Získejte dostatečné množství informací o metodě, kterou jste se rozhodl podstoupit. Možnosti dostupnosti informací jsou v současné době velké. Některé metody tohoto způsobu léčení s sebou přinášejí jistá rizika, proto je dobré zjistit, k čemu je daná metoda vhodná. Nepodceňujte ani zkušenosti ostatních, kteří se s nimi svěřují na různých internetových fórech.

Velice důležitou roli hraje osobnost terapeuta. Jednak jsou to profesní schopnosti. Měli byste se informovat, jaké má zkušenosti a kvalifikaci. Vyhnete se tak případnému riziku, že se svěříte do rukou někoho nekvalifikovaného. Také se informujte o tom, jakou náplň bude mít vaše léčba a jaké druhy terapie budete podstupovat (některé prvky jsou totiž založeny na návaznosti jednotlivých typů terapií).

Další nezanedbatelná informace je nákladnost léčby, neboť tuto formu nehradí žádná pojišťovna. Někteří lékaři poskytují také slevy, pokud podstoupíte více terapií.

Počítejte také s tím, že ne vždy však dostanete konkrétné odpověď. Každý organismus reaguje na alternativní léčebné procesy jinak a výsledky nejde předem odhadnout. Chtějte alespoň základní přehled.

Metody alternativní medicíny

Při stanovení diagnózy v alternativní medicíně jsou využívány jiné metody, než v medicíně klasické. Setkáte se především s těmito:

Metoda rozhovoru je první. V ní vám budou kladeny otázky na váš životní styl, psychickou stránku, odpočinek, relaxaci nebo spánek. Odpovědi na ně pomáhají odhalovat příčiny zdravotních potíží.

Metoda pozorování posuzuje celkový vzhled, chůzi, postavu, hybnost a podobně.Metoda posouzení hybnosti svalové soustavy a jejích segmentů zase odhalí případné pohybové potíže.

Palpační metoda zkoumá krevní oběh (puls) pomocí doteku. Také pomáhá při terapii reflexní.

Energetická měření zkoumají energetické vlnění, které proudí kolem vašeho těla.

Některé příklady obtíží a doporučená alternativní terapie

Máte – li svalové obtíže spojené se ztuhlostí a bolestivostí, uleví vám akupunktura a reflexní techniky. Na častou únavu, problémy se soustředěním a pozorností je zaměřená terapie nutriční. Bylinná terapie pomáhá při zažívacích nebo dermatologických obtížích. Na pocity úzkosti, stres nebo problémy se spánkem se zaměřuje aromaterapie, práce s dechem nebo terapie relaxační.

Alternativní medicína se uplatňuje především při léčbě dlouhodobých potíží (stres, bolesti zad a kloubů, stavy úzkosti, deprese, potíže s trávením). Nemusí ji praktikovat lékař, ale léčitel, který by měl mít medicínské vzdělání v daném oboru. V současnosti přibývá lékařů, kteří připouštějí účinky alternativní léčby, proto již není tolik zatracována, jako byla v minulosti.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*